9 Aralık 2014 Salı

Etkinlik Dolu Haftasonu (Özgür Web Günleri 2014, Devfest İstanbul 2014)

Herkese merhaba, geçtiğimiz haftasonu İstanbulda gerçekleşen 2 etkinliğe katıldım. 

İlki cuma ve cumartesi günü olan Özgür Web Teknolojileri Günleri. Diğeri de cumartesi günü gerçekleşen Devfest İstanbul. Birazcık gözlemlerimden ve sunumlardan bahsetmek isiyorum. 

Özgür Web Günlerine cuma günü katılmama rağmen beklediğimden kalabalıktı. Tahmin edeceğiniz gibi Çanakkale'den yine kalabalık bir ekiple gittik. (Necdet Yücel, Gülşah Köse, Esra Altıntaş, Sedat Ak, Hilal Çetinkaya, Yeliz Taneroğlu, Dilek Üzülmez, Natavan Mirzayeva)
Etkinlik Mustafa Akgül'ün konuşmasıyla başladı. Akgül Hoca, eskiden bu zamana etkinliklerin nasıl başlayıp ilerlediğinden, Türkiye'ye internetin gelişinden ve durumunun nasıl geliştiğinden, LKD'nin nasıl başladığından bahsetti. 

Sonrasında Necdet Yücel'in "Yenilikçi Web Teknolojilerini Nasıl Lisanslamalıyız?" sunumunu dinledim. Necdet Hoca, özgür yazılım ile açık kaynak arasındaki farklardan, özgür yazılımın felsefe olarak bize ne anlattığından, lisansların öneminden ve çeşitlerinden bahsetti.
 
Öğleden sonra Gülşah Köse'nin " Supervisor için merkezi yönetim arayüzü" sunumu vardı. Bize, stajında kendi yazdığı CESİ'nin neler yapabildiğini anlattı. :)

Etkinliğin son sunumlarından Puppet Sertifika Yönetimi'ni de ben anlattım. Stajda yaptığım işten, Puppet'ın nasıl çalıştığından, puppet sertifikalarından bahsettim:) Sunum slaytlarına buradan ulaşabilirsiniz. 

Sunumlar dışında yeni özgür yazılım insanlarını tanımak, uzun zamandır görmediklerim ile sohbet etmek çok güzeldi. İkinci günü de eminim aşırı harika olmuştur :)

Ayrıca etkinlikten sonra çoğu Çomü'den mezun Necdet hocanın öğrencisi olan kalabalık bir grupla sohbet etme fısatımız oldu. Katılmayanlara ne anlatsam boş olacak. Anlayamazsınız :)

Cumartesi günkü Devfest etkinliğine de katılım çok çok fazlaydı. Bazıları Türkçe, bazıları İngilizce gerçekleşen sunumlar 4 paralel salonda yapıldı. Öğleden sonra katılmama rağmen  kendimden beklemediğim kadar sunum dinledim. Ağırlıklı olarak web uygulamaları hakkında sunumlar vardı. 

Bir de yakından quadcopter görme fırsatım oldu :)

Benim için çok yoğun ve eğlenceli geçen bir haftasonuydu. Yeniden görüşmek üzere, hoşçakalın :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder