29 Nisan 2014 Salı

Muğla 2. Özgür Yazılım Çalıştayı

Bu yıl ikincisi gerçekleşen etkinlik +Enis hoca ve öğrencileri tarafından Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nde düzenlendi. 

Orada bulunma nedenimiz; birçok üniversiteli akranımın, okul dersleri haricinde kendilerini geliştirebilmeleri için neler yapılacağını görmelerini sağlamaktı.

Konuşmalar +Necdet hocanın özgür yazılım ve olanakları sunumu ile başladı. Sunumda özgür yazılım ile neler yapılabileceği hakkında ipuçları vardı :) 

Sonraki konuşmada birkaç ay sonra mezun olacak olan +Ebru, geçirdiği 4 yılda neler yaptığından bahsetti ve yeni başlayanlar için tavsiyelerde bulundu.  

Daha sonra +Gülşah ile birlikte çekirdeğe katkı sürecinde nasıl bir süreç geçirdiğimizden ve kullandığımız araçlardan bahsettik. Sunuma buradan ulaşabilirsiniz.

Son konuşma ise +Doruk Fişek'in özgür yazılım dünyasında iş fırsatları ile ilgiliydi. Bu sunumda da iş görüşmelerinin nasıl olması gerektiği ile ilgili ipuçları vardı.

Konuşma aralarında yeni arkadaşlar tanımak ve kısa sohbetler etmek çok eğlenceliydi. Ayrıca yaptığımız bu sunum bana biraz daha deneyim kazandırdı :)


Etkinlikten sonra Muğla'da biraz daha kaldık. Esra bizi evinde misafir etti. İkinci gün okulumuzdan mezun olan Aydan, Simge ve Merve de bize katıldılar. Çok eğlendik :) 

Enis hoca ve Umut abi(Esra'nın abisi) sayesinde Muğla'nın harika yerlerini görme fırsatımız oldu.

Son olarak Esra'nın annesinin sarmalarından bahsetmeden geçemem. Gülay teyzenin ellerine sağlık sarmalar harikaydı :)

Benim için çok güzel geçen bir haftasonuydu. Çalışmalara, okula az da olsa ara vermek, nefes almak baya iyi geldi.  Esen kalın :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder