11 Şubat 2014 Salı

Fosdem 2014

Fosdem, Avrupa'da gerçekleşen en büyük özgür yazılım etkinliği. Bu yıl 1-2 Şubat tarihlerinde Brüksel (ULB kampüsü), farklı ülkelerden gelen çok sayıda katılımcıya ev sahipliği yaptı.

 
İki gün boyunca 400'den fazla sunum yapıldı. Bence her katılımcı ilgisine göre bir konu rahatlıkla bulabilirdi. Programı incelerseniz yelpazenin çok geniş olduğunu görebilirsiniz.:)

Ben de iki gün boyunca 13 kadar sunuma katıldım. Ayrı ayrı girdiğim tüm sunumlardan bahsetmeyeyim. Ama bu iki gün boyunca öğrenip denemek istediğim çok uygulama olduğunu söyleyebilirim.İlk gün en çok "MySQL" salonundaki "ProxySQL" sunumunu ve "Configuration Management" salonundaki "Docker'a Giriş" sunumlarını sevdim. Bir de "Open Document Editors" salonunda "WebODF" diye bir uygulamanın varlığından haberim oldu. Bunu da denemenizi öneririm.:) İkinci gün ise "NoSQL" salonuna girdikten sonra 'diğer sunumu da dinleyeyim' derken etkinliği bitirmişim. Tüm sunumlar videoya alındı, siz de buradan izleyebilirsiniz. 

Etkinlikte hoşuma giden bir konu da, sunum sonunda anlatılan konu ne ise bir demosunun çalıştırılması, yani nasıl kullanıldığının gösterilmesiydi. Bu katılımcıları daha çok denemeye teşvik ediyor bence.  

Dikkatimi çeken bir konu da, sunum bitiminde katılımcıların akıllarına ne takılsa sormalarıydı. Anlatıcı açısından bakarsak geri dönüş yapılması çok hoş. Üklemizde katıldığım etkinliklerde çok az rastladığım için bunu da yazmak istedim.

Biraz da Brüksel'den bahsedeyim. Hava genellike kapalı, bizim iç karartıcı dediğimiz türden. Mevsim gereği dondurucu soğuğa rağmen akşamları az da olsa gezme fırsatı buldum. 

Şehirde ulaşım metro ve tramvay ile sağlanıyor. Genel bir düzen var. Gördüğüm kadarıyla insanlar birbirlerine karşı son derece saygılı ve güler yüzlü. Ülkemizle kıyaslarsak özellikle trafikte yayalar daha öncelikli. Yaya geçidinde arabaların geçmesini beklerken, onların beni beklemesi alışılmadıktı.

Burası Grand Place, Brüksel'in ana meydanı olarak biliniyor ve en çok turistle karşılaşacağınız yer.  Kraliyet Sarayı, Belediye Sarayı bu meydanda bulunuyor.


Bir de Atomium'a gidebildim. Burası Brüksel’de düzenlenen dünya fuarı için inşa edilmiş. Bir demir kristalinin 165 milyar kez büyütülmüş haliymiş. Özellikle gece ışıklandırılmış hali çok göz alıcıydı.

İlk kez yurtdışına çıkıp böyle bir etkinliğe katıldım.Benim için büyük bir tecrübe oldu. Başta +Necdet  hocam olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederim.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder