2 Temmuz 2013 Salı

Tercih Yapanlar İçin Bilgisayar Mühendisliği Hakkında

Merhabalar ,

Şu sıralar tercihlerle sınanan çokça üniversite adayı arkadaş var. Bir yardımı olur diyerek bölümüm ve Çanakkale 18 Mart Üniversitesi hakkında ben de birşeyler yazayım.

Öncelikle ben ÇOMÜ'ye nasıl geldim onu anlatayım.

Günlerce internetten yığınla okula, bölümlerin hocalarına baktım. İsteğim mühendislikti ama "ne olursa yaparım, severim ben" diyerek endüstri, makina, elektrik-elektronik gibi çeşitli mühendislikler yazmıştım. Bu aslında tam olarak ne istediğimi bilmediğimi gösterir. Dershane hocam da böyle demişti. "ne istediğine karar ver puanını iyi kullanalım öyle tercihlerini yapalım". Günlerimi verip hazırladığım tercih kağıdı boşa gidince sinir oldum tabi. Ne istediğini bilmek önemli. Nerede hangi mühendisliği okumak istiyorsam yazıp tercihlerimi kendim yapmıştım. Tercih sonucum Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Bilgisayar Mühendisiği olmuştu.

İyi ki de burası olmuş diyebilirim. Çanakkale, üniversite eğitimi için uygun bir yer. Bölümü de okulu da seviyorum. Ama benim gibi saçmalıklar yapmayın :)

Gerçekten ne istediğinize iyi karar verin. İleride yıllarca o işi yapacaksınız çünkü. Severek yapmanız çok önemli. Okuduğunuz bölümden memnun olmayıp yeniden sınava girebilirsiniz tabi. Ama zorlukları olacaktır.

Bölüm hakkında çok birşey bilmeden gittim okula. Ama 2 yılda şunu öğrendim. Derste hocaların anlattığının üzerine siz de birşeyler koymalısınız. Bu bölüm bunu gerektiriyor çünkü. Teknoloji çağındayız ve her an yeni, kullanışlı şeyler üretiliyor. Bunun bir parçası da bilgisayar mühendisliği. Hatta büyük bir parçası. Bu nedenle bu bölümü tercih edecekseniz güncel olmalısınız. Bolca okumalısınız. Yabancı dil de çok önemli. Anlayacağınız kendinizi hep geliştirmeniz gerekiyor.

Okulu da anlatayım biraz. Çomü'nün bikaç yerde kampüsü var. Sitesinden de görebilirsiniz zaten :) Mühendislik Fakültesi Terzioğlu'nda. Manzarası güzeldir. Aktivite olarak da zamanını dolu dolu geçirmek isteyen birisi için yeterince aktivite olduğunu söyleyebilirim.

Sorunuz olursa yardımcı olmaya çalışırım.İyi bir tercih dönemi geçirmeniz dileğiyle..

1 yorum:

  1. acaba bu sene sınava gireceğim eğer puanım yeterse burayı seçmelimiyim. Bilgisayar mühendisliği istiyorum.

    YanıtlaSil