28 Ocak 2013 Pazartesi

Her Yaşanan Olay Bir Ders Veriyor


Merhabalar,
   Bu yazımda geçen hafta geçirdiğim bütünleme haftasının bende bıraktığı derin izleri anlatacağım :)
   Bu sene ders dinlememe ve sınavlara çalışma işini son anlara bırakma konusunda aldım başımı gittim. Sonuç belliydi zaten. Bütünleme sınavları. Her dersten kalmasam da kaldıklarım bana iyi bir ders verdi. Bakınca anlarım zaten, slaytın aynısı diye bir şey yok gençler. Sınavlara çalışırken, kimisi bu neymiş diye başlar çalışmasına, kimisi de evet bunu dersten hatırlıyorum diye. Fark var hem de en az 40 puanlık bir fark.
    Gelelim benim bütünleme haftama. Yurdun da tadilatta olması nedeniyle kalacak yer bulamamıştım. Duydum ki KYK misafir öğrenci kabul ediyormuş. Gitmeden birkaç kez aradık görüştük. İsim aldılar vs. kalabilirsiniz dediler bana. Büt haftası gelene kadar çalıştık falan sonunda düştük yollara. 10 saatlik yolun sonunda KYK'nın önündeydim. Girişte güvenlikle konuştum. Adım yazıyordu. Öğrenci işlerine yönlendirildim -oda numaramı öğrenip yerleşeyim diye-. Oradaki nöbetçi ablama “adım yazıyor güvenlikte misafir öğrenciyim” dedim o da kara kara düşünmeye başladı. Ben de anlam veremiyorum tabi yol yorgunu “oda numaramı ver de gideyim” gözleriyle teyzeye bakıyorum. 3 dakika kadar bekledikten sonra teyze adın yazıyor mu senin dedi. Ana ben ne diyorum teyzem sana. Neyse o da ben gibiydi sanırım. Bir dilekçe yazıp, kırtasiye arayıp, kimlik fotokopisini çektirdikten sonra odaya kavuştum. Bu yurt konusunda da tanımadığım kişilerle kalma, yurdun yemekleri, duşları gibi konularda değişik tecrübeler yaşadım. Buradan kendi yurdumda kalan arkadaşlara sesleniyorum  yeri geldiğinde tabiki sorunlar söylenir çözüm aranır ama sözüm abartanlara, yapmayın etmeyin arkadaşım yeterince rahat bir yurtta kalıyorsunuz sürekli bir memnuniyetsizlik durumunda olmayın lütfen. 
   Her neyse asıl ders benim için şuydu, hayal kurup yaz kampında tanıştığım arkadaşlarımla buluşacaktım bütünleme haftası.(Antalya'da, Akademik Bilişim'de) olmadı. -ki hayal kırıklığı yaşamak çok beter bir durum- Dersimi de bütlere çalışarak aldım. Bundan sonra kolay kolay büte kalmam sanırım iyi bir darbeydi çünkü. Gençlere de önerim “Ekinler baş vermeden ” yok bu değil tabiki düzenli çalışın arkadaşım son anda çalışılan dersin ne kadar faydası olacak ki ilerisi için. Ben yaşayıp tecrübe ettim, siz umarım yaşamadan bu anlattıklarımdan kendinize bir şeyler çıkarırsınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder